انحصار وراثت

زمانی که فردی فوت می کند، اموال و دارایی های او به ورثه به جا مانده از او می رسد. انحصار وراثت در صورتی انجام می شود که فوت فرد متوفی تائید شود. پس از آن تائید فوت فرد، ورثه او تعیین می شوند و ذینفعان می توانند درخواست خود را جهت دریافت حصر وراثت به شورای حل اختلاف اراده دهند. . زمانی که وراث متوفی جهت دریافت سهم الارث خود به ادارات و مؤسسات دولتی مراجعه می کنند، اولین چیزی که از آن‌ها درخواست می شود، گواهی انحصار وراثت است. این گواهی یک مدرک قانونی است که به ورثه متوفی امکان دریافت سهم الارث را می دهد. مراحل انحصار وراثت باید به صورت دقیق و کامل توسط ورثه فرد تکمیل شود تا پرونده انحصار وراثت با موفقیت به نتیجه برسد. علاوه بر این، توصیه می شود که ورثه تا حدودی با قوانین انحصار وراثت آشنا باشند. توجه داشته باشید که انحصار وراثت تنها مربوط به تقسیم دارایی‌ها نیست و ممکن است بدهکاری‌ها و بستانکاری‌های فرد نیز به ارث برسد.

اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد انحصار وراثت و مراحل انحصار وراثت هستید؛ در ادامه همراه ما باشید

انحصار وراثت

انواع گواهی انحصار وراثت

یکی از مراحل انحصار وراثت، دریافت گواهی انحصار وراثت است. این گواهی دو نوع دارد که شامل گواهی محدود و گواهی نامحدود می شوند.

نوع هر یک از این گواهی ها با توجه به میزان ارزش ماترک فرد متوفی مشخص می شوند. مهم‌ترین تفاوت بین گواهی انحصار وراثت محدود و نامحدود، میزان اموال، مراحل اداری و مدت زمان مورد نیاز برای صدور آن است.

به عبارت ساده تر اگر متوفی مالی از خود به ارث گذاشته باشد نیازمند اخذ گواهی انحصار وراثت نامحدود است و اگر اموالی نداشته باشد گرفتن گواهی انحصار وراثت محدود کافی است.

هزینه گواهی انحصار وراثت محدود و نامحدود تفاوتی باهم ندارد.

صدور گواهی نامحدود به دلیل انتشار آگهی به زمان بیشتری نیاز دارد. (نشر آگهی توسط شعبه حل اختلاف به صورت رایگان منتشر میشود.)

زمان صدور گواهی نامحدود توسط وکلای ارث تکس ۴۰ روز و صدور گواهی محدود یک هفته است.

گواهی انحصار وراثت دائمی میباشد.

انحصار وراثت محدود

گواهی حصر وراثت محدود زمانی صادر می شود که اموال و دارایی های فرد متوفی ارزشی کمتر از ۳۰ میلیون ریال داشته باشند. برای دریافت گواهی انحصار وراثت محدود، ورثه فرد متوفی باید در یکی از دفاتر اسناد رسمی فرم استشهادیه محضری را تکمیل کنند. برای تکمیل این فرم به سه نفر شاهد نیاز است تا شهادت بدهند فرد فوت شده ورثه دیگری به جز افرادی که اسامی و هویت خود را وارده کرده اند، ندارد. پس از آن، فرم استشهادیه باید توسط دفترخانه گواهی شود. در مرحله بعد، وراث باید با مراجعه به یکی از دفاتر الکترونیک خدمات قضایی اقدام به تکمیل دادخواست گواهی انحصار وراثت محدود کنند.

انحصار وراثت نامحدود

در صورتی که ارزش اموال و دارای فرد فوت شده از بیشتر از ۳۰ میلیون ریال باشد، ورثه فرد باید اقدام به دریافت انحصار وراثت نامحدود نمایند. همان‌طور که اشاره شد، مدت زمان مورد نیاز برای صدور گواهی انحصار وراثت نامحدود بیشتر از گواهی انحصار وراثت محدود است. برای دریافت این گواهی، شورای حل اختلاف یک آگهی مبنی بر نبود شخص ذینفع دیگر در روزنامه های کثیر الانتشار چاپ می کند. پس از گذشت یک ماه از انتشار آگهی، گواهی انحصار وراثت نامحدود برای ورثه صادر خواهد شد.

به طور کلی، از تفاوت های گواهی انحصار وراثت محدود و نا محدود می توان به موارد زیر اشاره کرد :

میزان ارزش اموال متوفی

مدت زمان لازم برای صدور گواهی

مراحل اخذ گواهی

گواهی انحصار وراثت

مراحل انحصار وراثت [گام به گام]

ورثه فرد متوفی برای آن که بتوانند روند دریافت و تعیین سهم الارث را در مدت زمان کوتاهی با موفقیت طی کنند، بهتر است با مراحل گام به گام انحصار وراثت آشنایی داشته باشند. به طور خلاصه مراحل انحصار وراثت عبارت اند از :

۱_تهیه مدارک لازم برای صدور استشهادیه

اولین گام از مراحل انحصار وراثت، تهیه استشهادیه محضری است. برای دریافت این فرم، ورثه متوفی باید مدارکی از جمله اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی و گواهی فوت را به شورای حل اختلاف ارائه دهند

۲_ثبت دادخواست در دفتر خدمات قضایی

پس از مشخص شدن تعداد ذینفعان، ورثه فرد باید دادخواست خود را در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت نمایند.

۳_انتشار آگهی در روزنامه در صورت لزوم

انتشار آگهی برای صدور گواهی انحصار وراثت نامحدود الزامی است.

۴_مراجعه به شعبه ارجاعی شورای حل اختلاف

پس از انتشار آگهی و تعیین مالیات بر ارث متوفی، برای دریافت گواهی انحصار وراثت باید به شعب شورای حل اختلاف مراجعه شود.

فرم زیر را پر کنید با شما تماس میگیریم

اشتراک گذاری

Set your categories menu in Theme Settings -> Header -> Menu -> Mobile menu (categories)
Create your first navigation menu here
سبد خرید
Start typing to see posts you are looking for.
لوگو پرگار وب
طراحی سایت و سئو سایت توسط پرگار وب

باریخت مرجع زیبایی و سلامت بانوان ایران است. برای مشاهده انواع روتین پوستی و همچنین مشاهده بهترین سالن ها و مراکز زیبایی و همچنین مطالب آموزشی زیبایی و آرایشی و بهداشتی به باریخت مراجعه کنید.